Karamanlar Köyü

Region

Karamanlar Köyü Domaniç / Kütahya


Köyümüz Domaniç`e 28 km., Tavşanlı`ya 35 km., Kütahya`ya 92 km. uzaklıktadır. Köyümüze 1 km. uzaklıkta Tavşanlı ilçesine bağlı Kızılçukur Köyü, 7 km uzaklıkta Domaniç ilçesine bağlı Sarıot Köyü ve 8 km. uzaklıkta ise Bursa ili Keles İlçesine bağlı Çayören(Hereke) Köyü bulunmaktadır.
Köyümüzün nüfusu resmi rakamlara göre (Domaniç Kaymakamlığı Verileri) 237`dir. Göç veren bir köy olduğu için yaklaşık nüfusu 500 civarındadır. Nüfusun büyük bir bölümü Bursa`dadır. Ayrıca Tavşanlı, Kütahya, Gediz, Eskişehir ve Soma`ya göç vermiştir.) Köyde yaşayan nüfusun büyük çoğunluğu SSK emeklisidir. Halen Tunçbilek ve Manisa-Soma linyit madenlerinde çalısanlar olup, gençlerin büyük bir çoğunluğu Bursa`daki fabrikalarda tekstil, makine, otomobil vb. sektörlerde çalışmaktadır.
Köyde yaşayan nüfusun diğer geçim kaynakları ise tarım ve hayvancılıktır. Ancak tarım ve hayvancılıktan`dan gelir elde edilememekte, halk, tarımı ve hayvancılığı genellikle kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapmaktadır.
Ilıca adı verilen şifalı su kaynağına sahip olan köyümüz, diğer köy ve ilçelerden gelen insanların şifa umudu olmuştur. Ilıca`nın iyi geldiği söylenen hastalıklar : Mide rahatsızlıkları, böbrek taşı, vücutta oluşan yaralar, kaşıntı gibi hastalıklar. (Ilıca ile ilgili ayrıntılı bilgiler "Karamanlar Köyü Ilıcası" bölümünde yer almaktadır.)
Köyümüzde taşımalı eğitim yapılmakta olup, köyümüz ilköğretim öğrencileri Kızılçukur İlköğretim Okulu`nda eğitim görmektedir.
Köyümüzde kanalizasyon altyapısı mevcut olup, yazın meydana gelen su sorunları çözüm aşamasındadır.
Köyümüz muhtarlığını Mustafa Kocabaş yapmaktadır.